Pravidla

 

I. Hraje se na jeden koš. Družstvo se skládá ze 4 hráčů - 3 hrají, 1 střídá, (čtvrtý hráč není podmínkou).

II. Týmy se v krátké přestávce před utkáním společně rozehrají na kurtu (podle rozpisu), na kterém budou připraveni k zahájení hry. Proto se před tím však důrazně doporučuje řádné rozcvičení a protažení pro zabránění případným zraněním. Každý hráč hraje na vlastní nebezpečí.

III. Družstvo vystupuje se vší slušností. V případě sporných situací je zástupcem družstva pouze jeho kapitán.

IV. Před začátkem hry družstva losují o míč systémem „kámen-nůžky-papír“ na jedno vítězství.

V. Všichni hráči (chlapci i děvčata), hrají s míčem velikosti 7, kromě kategorie do 5. tříd (ta hraje s míčem velikosti 5).

VI. Každý koš z pole má hodnotu 1 bodu, koš dosažený ze vzdálenosti větší než 6,25m (trojka) má hodnotu 2 bodů – pozorovatel rozhoduje o platnosti dosaženého koše, hlásí jeho hodnotu a skóre.

VII. Po každé změně vlastníka míče musí družstvo míč dopravit za čáru 6,25m, jinak koš, který následuje, nebude uznán a míč bude poskytnut soupeři. Stále zastáváme toto „staré pravidlo“. (když je v družstvu čahoun, tak je to pro druhé nechytačka :D)

VIII. První "volná" přihrávka se nechává pouze při vyhazování po obdrženém koši.

IX. Při každém přestupku nebo chybě (faulu) dostává míč ke vhazování ze zázemí (autu) soupeř. Vhazuje se z nejbližšího místa přestupku. Pokud je hráč faulován při hodu na koš, hází jeden trestný hod (šestku) z čáry 5,8 m. Pokud zároveň s faulem bylo dosaženo koše, koš platí a hráči je přiznán jeden trestný hod.

X. Střídání je povoleno, když je míč „mrtvý“ (v klidu), a to bez rozlišení, které družstvo dostane míč k dispozici.

XI. Pokud se hráč dopustí výrazně nesportovní chyby, hází soupeř jeden trestný hod z čáry 5,8m (šestka). Jedná-li se o zvláště hrubý přestupek proti pravidlům, fyzické či velmi hrubé slovní napadení pořadatelů, hráčů či diváků, soupeř hází jeden trestný hod a provinilec je diskvalifikován do konce utkání. O dalším postupu rozhodne pozorovatel a pořadatel.

XII. Pozorovatel má při neshodách právo rozhodnout.

XIII. Hráči ani pozorovatel nemají právo měnit pravidla. Případné protesty řeší s konečnou platností hlavní pořadatel.

XIV. Není možno si vzít oddechový čas.

XV. Fauly hlásí faulující nebo faulovaný podle dohody mužstev na začátku utkání. Očekává se spravedlivý přístup. Na hladký průběh utkání dohlíží rozhodčí, který má hlavní slovo.

XVI. Pro dodržení spravedlivého průběhu po celé utkání, běží pomyslných 24 sekund.

XVII. Auty se vhazují vždy na nejbližší pomezní čáře

XVIII. Základní část: výhra - 2 body, prohra – 1 bod.

 

XIX. O počtu postupujících ze základních skupin má právo rozhodnout jen pořadatel podle počtu přihlášených družstev.

XX. Při rovnosti bodů v tabulce rozhoduje: a) vzájemný zápas, b) rozdíl skóre

 

XXI. Základní hrací doba je 12 minut nebo do dosažení 15 bodů, zde platí „vítězství rozdílem dvou bodů“. (- příklad: 21 : 19). Při shodě bodů po 12 minutách hází každý tým 3 "šestky" (zápas nemůže skončit remízou)

 

XXII. Po odehrání základní části je povinná přestávka z důvodu rozlosování finálové skupiny.

 

XXIII. Na všech přenosných koších je zakázáno smečovat a jinak se zavěšovat na obroučku. Toto usnesení neplatí pouze pro koše jež jsou umístěny ve sportovní hale TJ Jiskra, kde jsou konstrukce napevno připevněny. V případě nedodržení této stanovy je dotyčná osoba zodpovědná za škodu a poškození zdraví osob způsobené jeho chováním (- příklad: rozbití desky, utržení obroučky, převrácení koše atd.)

 

Pravidla jsou platná k 29. 3. 2016.