Historie

Letošní ročník 2012 není samozřejmně naším prvním, avšak již v pořadí VIII. Od roku 2005 úspěšně pořádaný turnaj partou nadšenců a ZŠ Klicperova.

Máme za sebou již 7 úspěšně zvládnutých ročníků od roku 2005. Během těchto uplynulých ročníků jsme se setkali s narůstající účastí i návštěvností, a doufáme že i letos nám pomůžete tvořit další úspěšný ročník streetového turnaje.

Na již uplynulé ročníky, ať už výsledky nebo fotky můžete mrknout na streetnb.wz.cz.

1. ročník Novobydžovského streetballového turnaje

ZŠ V. Kl. Klicpery a TJ Jiskra Nový Bydžov uspořádali k 700. výročí založení Nového Bydžova 1. ročník Novobydžovského streetballového turnaje. Tohoto turnaje se celkem zúčastnilo 23 týmů (dohromady 87 hráčů). Hrálo se ve čtyřech věkových kategoriích na čtyřech hřištích a celkově bylo odehráno padesát zápasů. V nejmladší kategorii 3.–5. tříd zvítězil tým Berušek (Prokopová L., Říhová M., Spěváková K., Urbánková M.). V kategorii 6.–7. tříd dosáhli na prvenství Bratři (Doležal R., Novotný M., Poddaný Z., Vincour F.). Kategorie 8.–9. tříd se stala poměrně lehkou kořistí pro Staroklicperáky (Prokop M., Ročeň P., Straka V.). V dorostenecké kategorii byl nejlepší tým Hradec vedený M. Havrdou.

2. ročník Novobydžovského streetballového turnaje

V sobotu 20. května 2006 za bezvadného počasí proběhl 2. ročník Novobydžovského streetballového turnaje. Této sportovní události se zúčastnilo 148 hráčů, kteří odehráli 126 utkání na 6 hřištích. O hladký průběh sportovního dne se přičinilo 30 žáků a studentů ze ZŠ V. Kl. Klicpery a Gymnázia v Novém Bydžově a několik dospělých příznivců košíkové. Turnaj byl rozdělen do šesti kategorií. V nejmladší kategorii do 11 let zvítězil tým Bobříků z pořádající školy. Kategorie dívek 12ti až 13ti letých se stala kořistí novopackého družstva. Tutéž kategorii vyhráli suveréně Šamani z Hradce Králové. I v další kategorii 14 až 15 let triumfovalo hradecké družstvo – AND 1 BHK, které ve finále těsně zvítězilo nad jičínským družstvem. V dorostencích obsadil 1. místo BEER TEAM a v dorostenkách HNI SE. Mužská kategorie se stala snadnou kořistí Chlumce nad Cidlinou. Všichni zúčastnění dostali triko s emblémem turnaje a občerstvení. Ti nejlepší i zajímavé ceny. Tohoto turnaje se celkem zúčastnilo 40 týmů.

3. ročník Novobydžovského streetballového turnaje

Mírné mrholení doprovázelo zahájení 3. ročníku Novobydžovského streetballového turnaje konaného 26. května 2007. Turnaje se zúčastnilo 202 hráčů hrajících v jednašedesáti týmech. Oproti minulému ročníku se hrálo na 7 hřištích, což napomohlo hladkému průběhu turnaje.

O hráče se staralo 32 žáků ZŠ V. Kl. Klicpery, studentů gymnázia a příznivců tohoto sportu.

V nejmladší kategorii do 11 let, která byla společná pro dívky i chlapce, startovalo 8 týmů.

Nejšťastnějším týmem se po napínavých utkáních se silnou diváckou kulisou stal hradecký Falkon Team. Dívky do 13 let odehrály 6 zápasů, ze kterých nejlépe vyšel tým Cuculetky. Tento tým vyhrál s obdivuhodným skorem 37:4.

Zajímavostí je, že vítězné dívky jsou i oporami hradeckého týmu hrajícího ligu mladších žákyň. Na druhém místě skončil tým Cuketky složený z novobydžovských a hradeckých hráček Stejnou věkovou skupinu chlapců vyhrál tým Buldoků před novobydžovským Mystery Cave.

Deset zajímavých a napínavých zápasů bylo odehráno mezi dívkami do 15 let. Šťastnějším nakonec byl tým Basketball Girls, který těsně zvítězil nad týmem Ex-Míla. Devět týmů se střetlo v téže věkové skupině chlapců. Vítězství si nakonec odnesl tým Stars z Hradce Králové před Krkonošáky z Nové Paky. Pěkné třetí místo připadlo domácímu týmu And 1.

Napínavá utkání jsme mohli shlédnout i v kategorii chlapců do 18 let. Po odehrání základních skupin vyšel ve finálové jako vítěz tým Scurvy z Jíčína před Bořky z Nové Paky a hradečáky Wolfíky. O pořadí v této skupině nakonec rozhodoval počet nastřílených košů.

Spojenou kategorii dorostenek a žen při účasti 7 týmů s přehledem vyhrál tým hradeckých dorostenek Anti – Bujón před ženským týmem OXYGen. Velmi emočně vypjaté zápasy byly odehrány v kategorii mužů. Z 10 týmů nakonec s přehledem vyhrál tým Zajímavý vědci z Hradce Králové.

4. ročník Novobydžovského streetballového turnaje.

V sobotu 24. května 2008 se po deštivém týdnu objevilo sluníčko a 4. ročník Novobydžovského streetballového turnaje mohl začít. Letošního ročníku se zúčastnilo 183 hráčů.
V nejmladší kategorii do 11ti let, která byla společná pro chlapce i dívky, zvítězil tým hradeckých hráčů Nuly. Vítězství v kategorii chlapců do 13 let se stalo kořistí novobydžovského týmu Talenti roku, kteří hráli v sestavě Jakub Košťák, Petr Louženský, Lukáš Mařas a Michael Chovan. Patnáct zajímavých a napínavých zápasů bylo odehráno mezi dívkami do 15 let. Šťastnějším byl nakonec tým Cuculetky, který těsně zvítězil nad týmem Očistec. Dvanáct týmů se střetlo v téže věkové skupině chlapců. Prvenství v této kategorii si nakonec odnesl tým hradeckých Loosers Team před týmem Pro Amaters. Pěkné třetí místo připadlo And 1. Napínavá utkání jsme mohli shlédnout i v kategorii chlapců do 18 let. Po odehrání základních skupin vyšel z finálové skupiny jako vítěz tým Kudrnáči před týmy Baskeťáci na kolech a Spice Girls. Ve společné kategorii starších dorostenek a žen suveréně zvítězil tým Tygři z Jinonic před týmem Uteče nám míč. Emočně velmi vypjaté zápasy byly odehrány v kategorii mužů. Z 10 týmů nakonec s přehledem vyhrál tým Old boys z Hradce Králové.
Všichni zúčastnění dostali tričko s emblémem turnaje, občerstvení a ti nejlepší medaile a drobné ceny. Závěrem patří poděkování všem, kteří přispěli k hladkému průběhu této sportovní akce.

Dne 30. května 2009 oslavil své malé jubileum již 5. ročník Novobydžovského streetballového turnaje.

Před  začátkem  turnaje  nás  potěšil dosud  největší  zájem  hráčů (letos  214  účastníků), ale zároveň nás děsila předpověď počasí. Streetball  je  totiž  forma  basketbalu,  která  se hraje  obvykle  na  jedné  polovině  venkovního hřiště. Rekordní počet účastníků nás donutil, že jsme rozšířili počet hřišť z 8 na 9. Dívky, ženy a mladší chlapci měli výhodu, protože odehrávali  své  zápasy  v  tělocvičně. Naši meteorologové se nemýlili a déšť nás bohužel provázel po celou turnajovou sobotu. V nejmladší kategorii do jedenácti let, která byla  společná  pro  dívky  i  chlapce,  startovalo 7  týmů.  V  této  kategorii  přesvědčivě zvítězil tým Stěžery „A“. Pěkné druhé místo získal novobydžovský  tým Na  poslední  chvíli  (Michal Schneider, Alena Svěcená a Petra Procházková). Třetí  místo  vybojovali  další  Novobydžováci – Chrousti  (Klára  Šepsová, Nikola Khorelová a Adéla Žibrunová).Ve společné kategorii dívek a chlapců do 13 let, za účasti 5  týmů, zvítězili královéhradečtí Dřeváci  před  Smidaráky  „B“  a  novobydžovským KTM team (Adam Černohorský, Michal

Černý a Martin Šolin).V  kategorii  dívek  do  15  let  s  přehledem zvítězilo  družstvo  z Hradce Králové  xD.  I  na druhém místě se umístily Hradečačky – ORIONKY. Třetí skončil tým Best girls z pořádající ZŠ V. Kl. Klicpery. Tým hrál ve  složení Kris-

týna Kočí, Eva Valentová, Karolína Beliharová a Katka Němcová. Ve stejné kategorii chlapců se sešlo 9  týmů a vítězem se stal Mauser-štěrk před Špinavými kominíky a týmem reprezentujícím naše město, Members  of  XXL  team  (Patrik  Říha, Michal Chovan, Jakub Košťák a Petr Louženský). Společné kategorii dorostenek a žen vévodili mezi 11 týmy Jumpřiz Hradce Králové. Obsadili  první  místo  před  Hořickými  trubičkami a týmem Jackeis. Věkovou kategorii  chlapců do 18  let  s přehledem mezi 12 týmy vyhráli Bořci z Jičína před Prasaty a týmem Luckers z Hradce Králové. Napínavé zápasy  se odehrávaly mezi muži. I v této kategorii se zúčastnilo 12 týmů. Prvenství získali hradečtí Zajímaví vědci. Na druhém místě  se  umístil  pražský  tým  X  stream  converse  a  na  třetím  Netáhlost.  Novobydžovský tým Přeháňky nebeského maršála Jana Štefny obsadil pěkné páté místo. Tým hrál ve složení Jan Štefna, Lukáš Rosůlek a Drahomír Jandl.I  přes  nepříznivé  počasí odcházeli  hráči spokojeni. K úspěšnému průběhu  turnaje přispěla pomoc řady žáků z pořádající školy, studentů  gymnázia,  přátel  basketbalu,  TJ  Jiskra Nový Bydžov a Sokol Nový Bydžov. Velké poděkování patří samozřejmě sponzorům a Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje  za poskytnutou dotaci, díky nimž odjížděly úspěšné týmy s pěknými cenami.

6. ročník Novobydžovského streetballového turnaje.

Ve výjimečně slunné poslední květnové sobotě se odehrál v areálu Sprotringu a tělocvičnách místních TJ jednot již 6. ročník Novobydžovského streetballového turnaje. Turnaj pořádala škola V. Kl. Klicpery Novy Bydžov ve spolupráci s TJ Jiskra a městem Nový Bydžov. Klání se zúčastnil rekordní počet 212 hráčů hrajících v 59 týmech. Soutěžící byli rozděleni do věkových kategorii od nejmenších až po dospělé. A kdo vyhrál? Vyhráli všichni, kteří se nebáli zapotit ve svém volném čase. Za svoji snahu dostali všichni tričko s emblémem turnaje a malou svačinku. Ti nejlepší si odvezli medaile a hodnotné ceny.